چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

احمدسیبویه

رابطه انسان با خدا

نماز رابطه انسان با خداست و مايه صفاى روح و پاکى دل و پيدايش روح تقوا و تربيت انسان و پرهيز از گناهان است. نماز مهمترين عبادات است که طبق روايات اگر قبول درگاه خدا شود عبادات ديگر نيز قبول خواهد شد و اگر قبول نگردد اعمال ديگر نيز قبول نخواهد شد. و نيز بر طبق روايات، کسى که نمازهاى پنجگانه را انجام مى دهد از گناهان پاک مى شود همان گونه که اگرشبانه روز پنج مرتبه در نهر آبى شست و شو کند اثرى از آلودگى در بدنش باقى نمى ماند. به همين دليل، در آيات قرآن مجيد و روايات اسلامى و وصايا و سفارشهاى پيغمبر اکرم(صلى الله عليه وآله) و ائمّه هدى(عليهم السلام)از مهمترين کارهايى که روى آن تأکيد شده همين نماز است و لذا ترک نماز از بزرگترين گناهان کبيره
محسوب مى شود.
سزاوار است انسان نماز را در اوّل وقت بخواند و به آن اهمّيّت بسيار دهد و از تند خواندن نماز که ممکن است مايه خرابى نماز گردد جدّاً بپرهيزد.
در حديث آمده است روزى پيغمبر اکرم(صلى الله عليه وآله) مردى را در مسجد مشغول نماز ديد که رکوع و سجود را بطور کامل انجام نمى دهد، فرمود: اگر اين مرد از دنيا برود در حالى که نمازش اين گونه باشد به دين من از دنيا نخواهد رفت.

روح نماز «حضور قلب» است و سزاوار است از آنچه مايه پراکندگى حواس مى شود بپرهيزد، معانى کلمات نماز را بفهمد و در حال نماز به آن توجّه داشته باشد و با حال خضوع و خشوع نماز را انجام دهد، بداند با چه کسى سخن مى گويد و خود را در مقابل عظمت و بزرگى خداوند بسيار کوچک ببيند.
در حالات معصومين(عليهم السلام) آمده است به هنگام نماز آنچنان غرق ياد خدا مى شدند که از خود بى خبر مى گشتند، تا آنجا که پيکان تيرى در پاى اميرالمؤمنين على(عليه السلام)مانده بود، در حال نماز بيرون آوردند و آن حضرت متوجّه نشد.
براى قبولى نماز و کمال و فضيلت آن علاوه بر شرايط واجب بايد امور زير را نيز رعايت کند:
قبل از نماز از خطاهاى خود توبه و استغفار نمايد و از گناهانى که مانع قبول نماز است مانند «حسد» و «تکبّر» و «غيبت» و «خوردن مال حرام» و «آشاميدن مسکرات» و «ندادن خمس و زکات» بلکه هر معصيتى بپرهيزد.
همچنين سزاوار است کارهائى که ارزش نماز و حضور قلب را کم مى کند انجام ندهد، مثلاً در حال خواب آلودگى و خوددارى از بول و در ميان سر و صداها و در برابر منظره هايى که جلب توجّه مى کند به نماز نايستد و کارهايى که ثواب نماز را زياد مى کند انجام دهد، مثلاً لباس پاکيزه بپوشد، موهاى خود را شانه زند و مسواک کند و خود را خوشبو نمايد و انگشتر عقيق به دست کند.

حقوق این وبسایت متعلق به حجت الاسلام احمد سیبویه می باشد.